U ovom tekstu želim da vam ukratko i na razumljiv način pojasnim koja i kakva buka može biti opasna i kako se najefikasnije zaštititi od nje i koju vrstu opreme da odaberete u moru raznih modela i proizvođača.
Prvi korak u rešavanju problema s bukom, posebno ukoliko govorimo o industrijskim uslovima i pogonima, jeste detektivati nivo buke za svako radno mesto. Sem nivoa buke, veoma je bitno odrediti i trajanje buke, njene oscilacije, da li je buka konstantna ili impulsivna i slično. Ovaj posao obavljaju licencirana lica ili ovlašćene firme koristeći odgovarajuću mernu opremu, na osnovu koje sastavljaju izveštaj i preporuku za korišćenje opreme, što je sve sadržano u dokumentu koji se zove Akt o proceni rizika.
Drugo - informišite se o SNR broju.
Šta je SNR? SNR (Single Number Rating) je, prosto rečeno, nivo buke koji oprema umanjuje. Izražava se u decibelima. Što je broj decibela veći, to je veće zagušenje buke. Uobičajeno se kreće od 23 dB pa do 38 i više dB.
Činjenica je da jaku buku nije moguće potpuno neutralisati, ali je sasvim moguće sa recimo 110 dB spustiti na ispod 80 dB i naše uši dovesti u “zonu konfora”.
Dakle – zavisno od jačine buke biramo “jačinu” čepića ili antofona na osnovu deklarisanog SNR broja. Vodič za to može biti tabela ispod:
Po pravilu, čepići za uši imaju veće zagušenje buke (uglavnom je SNR preko 30 dB), zato što skoro potpuno popunjavaju ušni kanal.
Mogu biti:
Čepići od penastih polimera (samoformirajući), koji su uglavnom valjkastog oblika, pre postavljanja u ušni kanal potrebno ih je stisnuti i uvrnuti i tako postaviti. Kada se postave oni se rašire i popune optimalno ušni kanal. Dobra stvar je što praktično odgovaraju svima jer se prilagođavaju svakom obliku ušnog kanala. Nedostatak im može biti to što se koriste jednokratno, odnosno nisu predviđeni za ponovnu upotrebu. Prednost, uz navedeno, je i jako pristupačna cena.
Ovi čepići spadaju u najčešće korišćene, naročito u bučnim indistrijskim postrojenjima, gde se uglavnom koriste u velikim pakovanjima (dozeri ili dispenseri), po sistemu samoposluživanja.
Čepići od silikona ili mikrogume (već formiranog oblika) su čvršći, sa definisanim oblikom koji je uglavnom anatomski, najčešće sa bočnim percima kako bi optimalno popunili ušni kanal. Ovde je već daleko veća ponuda raznih oblika i modela, pa je često potrebno izabrati dizajn koji vam će vam biti najudobniji, jer nema mogućnosti da ga prilagođavate. Prednost i odlična svar je što se ovi čepići mogu prati i koristiti više puta, ne upijaju vlagu, često dolaze u praktičnim kutijama, pa ih posle upotrebe možete odložiti u džep. Nedostatak je što svaki model ne odgovara svakom ušnom kanalu i načelno imaju nešto manje prigušenje buke od samoformirajućih.
U suštini – čine ih 2 školjke povezane trakom oko glave. Postoji veliki broj modela koji se razlikuju po kvalitetu i udobnosti školjki, mogućnosti štelovanja i sl. I kod njih je bitno opredeliti se za SNR broj zavisno od buke od koje se treba zaštiti. Postoje i antifoni koji se koriste u kobinaciji sa ostalom zaštitom glave (viziri, šlemovi) i oni najčešće imaju samo ušne školje sa adapterima koji se kače na šlem ili nosač vizira.
Neki model se mogu sklopiti, što olakšava odlaganje i čuvanje, što je jedna od najvećih “mana” antifona u odnosu na čepiće. Napredniji modeli imaju veoma meke i udobne naušnice, robusne ili tanje školjke, sunđerom obložen most koji spaja školje radi veće udobnosti ili slično.
Prednosti antifona je svakako što su udobni, odgovaraju svima, ne mogu se lako izgubiti i mogu se jako dugo koristiti. Nedostaci se ogledaju u nešto manjem prigušenju buke, težem korišćenju uz ostalu opremu (šlemovi, viziri), mada se to može rešiti korišćenjem antifona montažnih na šlem ili nosač vizira.
Na kraju se kao zaključak nameće da je najbolja i najisplativija ona oprema koja najviše odgovara uslovima vašeg rada. Uz to od ključne važnosti je i da svu opremu, pa i ovu za zaštitu od buke koristite na ispravan način i da je ispravno održavate.
Slobodno se kod svog specijalizovanog prodavca zaštine opreme, u čije iskustvo ne sumnjate, raspitajte o svim detaljima. Tehnologija i nauka u oblasti zaštite na radu svakodnevno napreduju i sasvim sigurno možete naći idealan par antifona ili čepića za uši.